Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facebook Yapay Zekası Dil Yaratı
Çevrimdışı
Çaylak


Üyenin Bilgileri :
Üye No: 788
Konu Sayısı: 11
Yorumları: 11
#1
Facebook Yapay Zekası Dil Yaratı
Facebook, pazarlık yapabilen chatbotlar geliştirirken araştırmacılar inanılmaz bir şeye şahit oldular. Botlar bir anda kendi içlerinde yepyeni ve insanlığa ait olmayan bir dil geliştirdiler. Tekniklerini geliştirmek üzere yaptıkları müzakerelerde ortaya çıkan bu dil, bizim yapay zekanın nasıl öğrendiğini anlamadığımızı gösteriyor.
Dilin geleceği
Facebook yayınladığı raporla chatbotların müzakere süreçlerini nasıl ele aldığını ve kendi aralarında nasıl iletişim kurduklarını gösterdi. Bu raporda Facebook Yapay Zeka Araştırma (FAIR lab) laboratuvarındaki araştırma görevlileri makine öğrenmesini kullanarak chatbotların nasıl pazarlık yeteneklerini geliştirmek adına kendi aralarında konuştuklarını ortaya koydu.
Chatbotlar öğrenmeye hevesli ve pazarlık konusunda da başarılılardı. Ancak, bir süre sonra araştırmacılar biraz değişikliklerin yapılması gerektiğine karar verdiler. Zira chatbotlar artık insan dillerinden geçip kendileri bir dil oluşturmuşlardı.
Teknolojik tekillik değil belki ama önemli bir gelişme
Kendiliğinden ve beklenmedik bir şekilde oluşan bu yeni dil elbette heyecan verici ancak başka heyecan verici başka gelişmeler de oldu bu süreçte. Chatbotlar kazançlarını artırmak adına üst seviye pazarlık tekniklerini de kullanabileceklerini kanıtladılar. Örnekse, bir bot daha sonra “ödün verdiğini” göstermek adına gözden çıkartabileceği ve şu anda işine yaramayan bir teklifi, ilgi çekici bulmuş gibi davranıp onu kabul edebiliyor.
Pazarlık yapan botlar teknolojik tekilliğin yakın zamanda olacağının habercisi değil elbette. Yarın kalktığımızda insanlardan daha üstün bir zekaya sahip robotlar, kendilerinden de üstün yapay zekalı robotları üretmeye başlamayacaklar. Fakat yine de çok önemli bir noktada kırılım yarattıkları gerçeği de aşikar. Çok uzun yıllardır dilin insanlığa ait olduğunu düşünürken bir anda bu alanda artık yalnız olmadığımızın farkına varmamıza sebep oluyor bu araştırmanın sonuçları. Aynı zamanda yapay zekayı geliştiren insanlığın kendisi olsa da yapay zekanın nasıl öğrendiği konusunda bilmediğimiz alanlar olduğu da ortaya çıkıyor.
10-02-2017, 08:41 PM
Ara Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi