Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Flash Pro 8 Video Dosyası Oluşturma
Çevrimdışı


Üyenin Bilgileri :
Üye No: 52
Konu Sayısı: 193
Yorumları: 282
#1
Flash Pro 8 Video Dosyası Oluşturma
Dersimizde en basit şekli ile bir video çalışmasının nasıl yapılacağı anlatılacaktır. Amacımız webde yayınlayacağımız bir video dosyası oluşturma ile sınırlıdır. Kodlardan bahsedilmeyecektir.Önce yayınlamayı düşündüğünüz video dosyasını hazırlayın. Burada size önerimiz flv formatında dosya oluşturmanızdır. Şayet elinizdeki başka bir format ise converter programlarla flv formatına dönüştürmenizi öneririm. Flash mx2004 de diğer formatlardaki çalışmaları flash içine doğrudan import edebiliyordunuz. Ya bu şekilde swf içine gömerek ya da yine flash programı ile flv formatına dönüştürerek kullanabiliyordunuz. Flash8 versiyonunda bu özellik kaldırılmıştır. Flv formatı dışındaki dosyaları doğrudan flash içine alabilmeniz için bilgisayarınızda quicktime programı ve DirectShow 9 kurulu olmalıdır. Kurulu değilse hata mesajı alırsınız.

Çalışmamızı oluşturmak için Flash programınızı açın ve:You are not allowed to view links. Register or Login to view.

File--> Import --> Import Video komutunu verin.[/url]
Üstte gördüğünüz panelden video dosyanızın yolunu gösterin ve next butonuna basın.You are not allowed to view links. Register or Login to view.Video dosyanız flv uzantılı ise veya diğer formatlarda olmasına rağmen bilgisayarınızda quicktime ve directShow 9 kurulu ise hiçbir sorun olmadan devam edersiniz. Şayet bunlar eksikse şu hata mesajları açılacaktır:You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Gördüğünüz gibi quicktime programını istemektedir.Tamam butonuna bastığınızda:You are not allowed to view links. Register or Login to view.You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Desteklenmeyen ve encode edilemeyen format uyarısını alırsınız.You are not allowed to view links. Register or Login to view.Bu sorunları aşmışsak yani sorunsuz import komutunu vermişsek alttaki panel açılacaktır:

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Video dosyanızı nasıl konumlandıracağınız ve kullanacağınız size sorulmaktadır. 2. ve 3. seçenekleri unutun. Hem yeni başlayanlar için uygun değil hem de Flash Comm. Server desteğini bizim şartlarımızda bulmanız mü*****ün değildir. 4.seçenek dosyayı gömerek kullanmanız ama bu pek tavsiye edilmez. Bu alanı seçtiğinizde panelin sağ tarafında bir uyarı mesajınız çıkacaktır. Dosyanızın içeriğinde ses dosyası bulunması halinde senkronizasyon sorunlarından bahsedecektir. 5 seçimin hangisini tıklarsanız karşısında bu konu ile ilgili bilgi size sunulacaktır. 5. seçenek sadece quicktime dosyalarında daha önceki versiyonlarda da bulunan flash içinde düzenlenmesi ve yayınlanması yöntemidir.You are not allowed to view links. Register or Login to view.Bizim amacımız webde yayınlamak olduğuna göre ilk seçeneği kullanacağız. Next ile devam edelim.Encoding penceresi açılacaktır. Dosyanız flv formatında ise bu pencere atlanıp doğrudan Skinning paneline geçilecektir.You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Buradan video encoding profilini seçebilirsiniz.Daha detaylı ayarlar için alt soldaki Show Advanced Settings butonuna basınız. Ayarlamalar sağdaki göstericiden izleyebilirsiniz. Herşey tamamsa next butonuna basın.You are not allowed to view links. Register or Login to view.Player özelliğini belirleyeceğiniz Skinning paneli açılır:

You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Açılır menüden arzu ettiğiniz özellikte playerı seçip next butonuna basın.You are not allowed to view links. Register or Login to view.Finish Video Import paneli açılır ve yaptığınız işlemleri size özetler , hata varsa geri butonunu kullanarak çalışmanızı değiştirin.You are not allowed to view links. Register or Login to view.

Sorun yoksa finish butonuna basın.[url=http://www.flashdersleri.com/html_dosyalar/flash8/yenivideo5.gif]Flash önce fla dosyanızı kaydetmenizi isteyecektir. Açılan panelden dosyanıza bir isim verip okeyleyin. Çalışmanız kaydedilecektir. Filmi test edip inceleyebilirsiniz. Filmi test ettiğinizde Flash size şu dosyaları kaydedilmiş olarak sunacaktır:1- Fla dosyası2- Swf dosyası3- Playerınızın özelliklerini içeren ayrı bir swf dosyası4- Şayet import ettiğiniz film flv formatında değilse flash bunu flv formatına çevirip kaydeder.Yani eski video dosyanızı silebilirsiniz. Flash hazırladığı kendi flv dosyasını kullanacaktır.
01-25-2017, 05:31 PM
Ara Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi