Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SSL Sertifikası Nedir?
Çevrimdışı
Korgeneral


Üyenin Bilgileri :
Rütbe : Korgeneral
Konu Sayısı: 23
Yorumları: 84

#1
SSL Sertifikası Nedir?
SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. 1996 yılında 3.0 versiyonunun çıkarılmasıyla hemen bütün Internet tarayıcılarının (Microsoft Explorer, Netscape Navigator vb) desteklediği bir standart haline gelmiş ve çok geniş uygulama alanları bulmuştur.

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur.

Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtar uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. Örneğin; 8 bit üzerinden bir iletimin çözülmesi son derece kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade eder. Bir bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı anahtar içerir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bit'lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar. E-Tuğra SSL Sertifikası 2048 bit anahtar uzunluğu ile şifreleme yapan SSL sertifikası sağlamaktadır. Ayrıca E-Tuğra 4096 bit anahtar uzunluğunda kök sertifikasına sahip tek Türk ve dünyada sayılı firma arasındadır.

SSL sertifikası içeriğinde barındırdığı bilgilere göre farklı tiplerde olabilir.
                    TÜRK'ÜN GÜCÜNÜ GÖRECEKSİNİZ
12-26-2017, 02:14 PM
Ara Cevapla
Mareşal


Üyenin Bilgileri :
Rütbe : Mareşal
Konu Sayısı: 250
Yorumları: 1,360

#2
RE: SSL Sertifikası Nedir?
Ellerine sağlık
Dünyaya öyle bir mesaj vereceksin'ki sana bakan Atanı hatırlayacak ve mesajı alacak..
resim
12-26-2017, 02:36 PM
Ara Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi